Mjölby kommun, länk till startsidan

Städning av gator och trottoarer

Mjölby kommun städar och tömmer papperskorgar regelbundet de allmänna ytorna för att det ska se fint och trevligt ut i våra omgivningar.

Sopning

Sandningssand ska vara bortsopad från det större vägnätet, samt gång- och cykelvägar senast den 15 maj och den 15 juni från övriga vägar. Datumen för när sanden ska vara borttagen kan förändras beroende på hur lång vintern är.

Sopning av större centrumgator med mycket trafik sker med intervallet en till två veckor. Sopning på övriga gator sker vid behov.

Papperskorgar och skräp

Tömning av papperskorgar sker normalt varje vecka men i vissa centrala delar behövs de tömmas oftare, exempelvis vid våra resecentrum. Hundlatriner töms varannan vecka. Städning och tillsyn av de centrala delarna sker dagligen, och övriga områden städas en gång i veckan. Under vintern sker ingen helgstädning.

Våra lekplatser har tillsyn och städning en gång i veckan.

Preliminär tidsplan för sandupptag

Vecka 13-14: Gång- och cykelvägar
Vecka 13-15: Gator i Mjölby, Väderstad och Hogstad
Vecka 15-16: Gator i Skänninge och Normlösa
Vecka 16-18: Gator i Mantorp, Sya, Spångsholm och Västra Harg
Vecka 18-20: Gator i Mjölby

Vecka 21-22: Nu kör vi ”finsopningsvarvet” där vi försöker få med det allra sista gruset.

Fastighetsägare

Äger du en villa eller någon annan fastighet är vi tacksamma om du redan nu börjar sopa ut gruset från trottoaren, häcken eller staketet vid din fastighet. På så vis får sopmaskinen med sig mer grus när den passerar din fastighet.

Tack för att du hjälper oss göra våra gator vårfina.

Parkeringsregler och eventuella parkeringsförbud

Vi ber dig också följa de generella parkeringsreglerna som finns inom tätbebyggt område, och om du helt kan undvika att parkera på gatan under aktuell tid så underlättar det mycket för sopmaskinen.

På vissa gator, framför allt i Mjölby och Skänninge kan det även bli aktuellt med tillfälliga parkeringsförbud. Vi kommer då informera om parkeringsförbudet via skyltar som sätts upp minst två dagar innan förbudet börja gälla på de aktuella gatorna. De tillfälliga parkeringsförbuden kommer att övervakas så var gärna lite extra uppmärksam.

Nattsopning

Det kommer även ske en nattsopning den 22 maj i de centrala delarna av Mjölby. Anledningen till att vi sopar nattetid är att de aktuella gatorna är väldigt trafikerade dagtid och en eventuell avstängning skulle skapa trafikstörningar.

Kontakt

Du når oss via Medborgarservice
Telefontider
Måndag–torsdag 7.30–16.30Fredag 7.30–16

Uppdaterad:

Hjälpte informationen på den här sidan dig?