Till innehållet
Mjölby kommuns vapensköld som även länkar till startsidan för Mjölby kommun
Bild  på Mjölby kommuns vapensköld som även länkar till startsidan för Mjölby kommun
Fontän i vattenmiljö kring bro

KOMMUN & POLITIK

Kultur- och fritidsförvaltningen

Kultur- och fritidsförvaltningen, som lyder under kultur- och fritidsnämnden, ska skapa förutsättningar för kommunens invånare att delta i ett mångsidigt fritids- och kulturliv.

Förvaltningen hanterar allmänkultur, bibliotek, musik, kulturskola, bildningsförbund, fritid, idrott, kultur- och fritidsanläggningar, föreningsliv, fritidsgårdar, bad, Skänninge Marken och mycket annat.

Kontakt

Kultur- och fritidschef

Ulf Johansson

Telefon: 0142-851 01

ulf.johansson@mjolby.se

kulturofritid@mjolby.se


Kultur- och fritidsstrateger

Magnus Norrbom
Telefon: 0142-851 15

magnus.norrbom@mjolby.se


Lena Lindgren
Telefon: 0142-851 03

lena.lindgren@mjolby.se


Ekonom

Kjell Karlsson
Telefon: 0142-852 34

kjell.karlsson@mjolby.se


Förvaltningssekreterare

Liselott (Lotta) Björkman
Telefon: 0142-852 35

liselott.bjorkman@mjolby.se


Kultur- och fritidshandläggare/administratör

Eva Ledin
Telefon: 0142-854 36

eva.ledin@mjolby.se


Fritidslots

Robert Olsson
Telefon: 0142-850 49
robert.olsson@mjolby.se


Fritidskonsulent

Bo Johansson
Telefon: 0142-854 96

bo.johansson@mjolby.se