Här får du som är leverantör till kommunen information om vad du ska tänka på vid fakturering.
Vi vill att du som leverantör skickar e-fakturor till oss. Observera att pdf:er eller pappersfakturor inte är ett godkänt format.
Läs mer om e-faktura hos Myndigheten för digital förvaltning:
För dig som är leverantör till offentliga aktörer | Digg Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Uppgifter du behöver från Mjölby kommun är:
Via vår fakturaportal kan du som leverantör registrera upp till 36 e-fakturor per år gratis. Första gången du ska skicka en faktura behöver du skapa ett konto. Det gör du genom att kontakta Pageros kundtjänst och säga att du ska skicka fakturor till Mjölby kommun.
Telefon till Pagero: 031-730 88 70
E-post: support@pagero.com
Registrera din e-faktura hos Pagero Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
För att Mjölby kommun ska kunna ta emot fakturor måste följande uppgifter finnas med:
Om fakturan hänvisar till en följesedel eller annan specifikation måste detta bifogas till fakturan.
Samtliga fakturor till Mjölby kommun ska ha följande fakturaadress:
Mjölby kommun
Fakturaskanning
Box 348
595 24 Mjölby
För att fakturan ska komma rätt till kommunen måste fakturan innehålla en referenkod. Referenskoden består av 7 tecken (3 bokstäver direkt följt av 3 siffror och 1 bokstav).
Om beställaren inte anger någon referenskod ber vi dig som leverantör att fråga efter den. Att uppgiften finns underlättar vår hantering, men ger också dig som leverantör en ökad säkerhet att beställaren är anställd av Mjölby kommun.
Mjölby kommun tillämpar alltid, om inte särskild annan överenskommelse har träffats, betalningsvillkoret 30 dagar efter ankomstdatum. Kommunen betalar inga faktureringsavgifter eller liknande påslag på fakturan eller eventuella dröjsmålsräntor som överstiger räntelagens bestämmelser.
När Mjölby kommun köper en tjänst finns det olika sätt att hantera betalningen, beroende på om leverantören är godkänd för F-skatt eller inte. Här är hur vi hanterar det enligt Skatteverkets regler.
För leverantörer som inte är godkända för F-skatt:
För leverantörer som är ideella föreningar med skattebefrielse från Skatteverket:
För leverantörer som inte har F-skatt, men utför enstaka uppdrag under året: