Bildlänk till förstasidan för Mjölby kommun
onsdag 28 juni 2017
Mjölby kommun

Företagslots

Funderar du på att etablera ditt företag i Mjölby kommun? Eller vill du bygga ut? Företagslotsen hjälper dig gärna med ditt ärende genom den kommunala handläggningen.

Ibland behövs tillstånd och prövningar från flera förvaltningar, lotsen hjälper dig med information kring detta.

Du kan också fråga honom till råds om olika externa företagsaktörer som till exempel ALMI Företagspartner Östergötland, NyföretagarCentrum Västra Östergötland eller Linköpings Universitet.

Det är viktigt för kommunen att upprätthålla en hög servicenivå till företag och samtidigt säkerställa den lagstadgade myndighetsutövningen. Tänk gärna på att tydlig och tidig information till kommunen ger bättre förutsättningar för en effektiv och riktig handläggning av ditt företags frågor.

Vår företagslots heter Michael Agu. Han nås på telefon 0142-851 14 eller per e-post michael.agu@mjolby.se

Välkommen med ditt ärende!

 

Kontaktuppgifter till tjänstemän med företagsrelaterade ärenden:


Alla telefonnummer nedan föregås av riktnummer 0142.

Byggnadskontoret

Bygglov

Krister Ramebäck

85388

krister.rameback@mjolby.se

Bygginspektion

Mats Spång

85929

mats.spang@mjolby.se


Marie Tallbacka

85061

marie.tallbacka@mjolby.se

Expedition

Elisabeth Johansson

85187

elisabeth.johansson@mjolby.se


Annika Jansson

85181

annika.jansson@mjolby.se

Fastighetsbildning, mätning, kartor

Per Strömberg

85177

per.stromberg@mjolby.se

Planering

Ida Arvidsson

85062

ida.arvidsson@mjolby.se


Sara Gustavsson

85963

sara.gustavsson@mjolby.se


Jonas Loiske

85190

jonas.loiske@mjolby.se

 

Kommunledningskontoret

Arrenden/avtal  

Jessika Strand-Anderson

85116

jessika.strandanderson@mjolby.se

 

Miljökontoret

Energi/klimat-

rådgivning

Henric Rehnmark

85973

henric.rehnmark@mjolby.se

Enskilda avlopp (lantbruk)

Carl Ahlsén

85230

carl.ahlsen@mjolby.se

Hälsoskydd

David Hansevi

85758

david.hansevi@mjolby.se


Henric Rehnmark

85973

henric.rehnmark@mjolby.se

Livsmedel

Karin Fagerström

85627

karin.fagerstrom@mjolby.se


Jenny Gustafsson

85989

jenny.gustafsson@mjolby.se


Sanna Fredriksson

85384

sanna.fredriksson@mjolby.se

Miljöskydd

Helene Rask

85028

helene.rask@mjolby.se


Emma Hardt

85123

emma.hardt@mjolby.se


Ida-Marie Stjerna

85330

ida.marie.stjerna@mjolby.se


Henrik Widgren

85243

henrik.widgren@mjolby.se

Natur

Miljökontoret

85000

miljo@mjolby.se

 

Omsorgs- och socialförvaltningen

Serveringstillstånd

Christoffer Sjögren

85481

social@mjolby.se


Göran Lidemalm

85224

social@mjolby.se

 

Räddningstjänsten

Brandteknisk rådgivning, brandfarlig vara, sotningsfrågor

Växel 85400



 

Service- och teknikförvaltningen

Trafik

Mats Rydell

85176

mats.rydell@mjolby.se

Vatten och avlopp, avfall

Leif Andersson

86122

leifg.andersson@mjolby.se

Vatten och avlopp, abonnentfrågor

Jessica Johansson

85748

jessica.johansson@mjolby.se

 

Tillväxtkontoret

Lokaler, mark, företagslots, näringslivsfrågor

Michael Agu

85114

michael.agu@mjolby.se


Claes Jonasson

85011

claes.jonasson@mjolby.se

Innehåll: Åsa Elandersson

Senast publicerad: 2017-04-10

Senast ändrad av: Frida Nilsson

 Utskriftsvänlig version

Innehåll: Åsa Elandersson

Senast publicerad: 2017-04-10

Senast ändrad av: Frida Nilsson

Tillväxtkontoret


Näringslivschef

Claes Jonasson claes.jonasson@mjolby.se
Telefon: 0142-850 11

Näringslivsutvecklare
Michael Agu
michael.agu@mjolby.se
Telefon: 0142-851 14